Oma töös kuuleme tihti klientidelt arvamust, et kinnisvara ostuks väljaspool suuremaid linnu pangad raha ei laena. Tegelikkuses ei vasta see tõele – laenu antakse ja kinnisvara asukoht ei ole takistuseks.

Aatomik moodulmaja hinnaklass (50 000–60 000 €) jääb samasse suurusjärku uue sõiduauto maksumusega. Kas see tähendab, et ka auto ja moodulmaja ostu rahastamisskeem võiks olla sarnane? Mõlema toote hind on ju fikseeritud ja tarneaeg võrreldav, samuti eksisteerib mõlemale tootele järelturg – moodulmaja saab müüa kinnistust eraldi ja teisaldada uude asukohta. Kahjuks ei ole moodulmaja liisimine praegu siiski veel võimalik: erinevalt autost muutub moodulmaja peale kinnistule paigutamist vallasvarast kinnisvaraks ja seetõttu seavad seadusandlikud nüansid liisimisele piirangud.

Kuid millised oleksid siis need laenutooted, mida Eestis tegutsevad pangad oma klientidele Aatomiku (või miks mitte mõne muu moodulmaja) ostuks pakkuda saaksid? Saatsime viiele Eesti krediidiasutusele vastavasisulise järelpärimise ja allpool annamegi ülevaate saadud tagasisidest.

Coop Pank

oli lahkesti nõus arutama meiega erinevaid finantseerimisvõimalusi. Selgub, et Coop Pank läheneb igale laenutaotlejale personaalselt ja on valmis leidma kliendile „rätsepatööna“ sobivaima lahenduse.

Coop Panga pangalaenuga rahastatava kinnisvara asukoht võib olla ükskõik millises Eestimaa nurgas ja pank vaatab alati terviklahendust – see tähendab, maja vaadatakse koos kinnistuga, millel see asub.

Olemasolevale kinnistule seatakse hüpoteek ja kinnistut saab kasutada nii tagatise kui ka omafinantseeringuna. Pank on põhimõtteliselt valmis kaaluma laenuandmist ka juhul, kui klient soovib rahastust nii kinnistu kui ka maja ostuks – igale kliendile proovitakse leida sobiv lahendus arvestades tema vajadusi ja võimalusi. Laenu pakub pank maksimaalselt 20 aastaks kuni 75% kinnistu tulevikuväärtusest koos paigaldatud majaga. Tagatiseks on võimalik vormistada ka teisi kliendi kinnisvarasid ja nii saab klient oma rahalisi vahendeid kasutada ka näiteks maja sisustamiseks. Intress ja lepingutasu sõltuvad juba kliendi maksevõimest ja omafinantseeringust.

Arvestades, et Aatomiku maju paigaldatakse tõenäoliselt väga erinevatesse Eestimaa nurkadesse, siis on ka iga selline projekt eriilmeline ja panga võimalused neid rahastada erinevad. Seetõttu soovitame pakkumise saamiseks pöörduda otse Coop Panga eralaenude tiimijuhi Ave Õiguse poole (ave.oigus@cooppank.ee), kes tegeleb ka Aatomik majade finantseerimisvõimalustega. 

LHV

andis teada, et saab pakkuda kas ilma kinnisvara tagatiseta remondilaenu (kuni 20 000 eurot ühe isiku kohta) või  olemasoleva kinnisvara tagatisel eralaenu (kuni 70% tagatisvara turuväärtusest).  Moodulmaja ise neile tagatiseks ei sobi, mistõttu ei saa ka selle ostu finantseerida  kui ehitusprojekti, milleks tavaliselt kasutatakse kodulaenu. 

Remondilaenu pakub LHV summas 3000 – 20 000 eurot maksimaalselt kuni 6 aastaks. Intress algab 9,9% laenujäägilt. Hetkel  lepingutasu on 0 eurot ning kampaania raames pakutakse alates 5000 eurost minimaalset intressi 9,9%.  

Eralaenu pakub LHV alates 30 000 eurost (erandjuhtudel ka pisut vähem) kuni 70% ulatuseni laenu tagatisvara turuväärtusest. Lepingu pikkus kuni 10 aastat. Graafiku võimalus kuni 30 aastat. See tähendab, et laen tasutakse 10 aasta jooksul 30-aastase annuiteetgraafiku alusel igakuiste maksetena ning viimane makse tuleb suuremas summas laenujäägi ja selleks päevaks kogunenud intressi ulatuses (nn bullet-graafik). Kümnenda aasta lõpus on võimalik laen tagastada või pikendada järgmiseks perioodiks uue komitee otsuse alusel. Intress algab 4,5% + 6 kuu euribor, keskmiselt ca 5,0 – 5,5% + 6 kuu euribor. Lepingutasu kuni 1% laenusummast (minimaalselt 300 eurot).

Arukas inimene oskab laenurahaga oma rikkust suurendada.Varad ei kalline, vaid euro ja dollar odavnevad massiivse rahatrüki tagajärjel. Rahatark inimene teeb kõik võimaliku, et sellele vastu seista. Ta kasutab oma sääste, laenab võimalusel odavat raha juurde  ja paigutab selle reaalvaradesse!

Kui kaalud moodulmaja
ostu pangalaenuga,
siis siin mõned
tähelepanekud ja soovitused

Esiteks on vaja maad, kuhu moodulmaja paigutada. Nõudlus privaatsete, looduskaunite, metsaga maatükkide järele kasvab, neid juurde ei teki ja neid on üha keerulisem leida. Kui sul õnnestub mõni selline koht avastada, siis tasub sellesse investeerimist kindlasti kaaluda. 

Kinnistut ostes pane tähele, et sinna oleks võimalik tuua elektrit, et sinna läheks tee (soovitavalt avalikus kasutuses) ja et see ei oleks liiga väike – piisava privaatsuse annab alates  1 ha suurune  maatükk  ja enamasti on selline suurusjärk ka minimaalseks kinnistu suuruseks hajaasustuse alal.
Mis puudutab kinnistu ettvalmistustöid (vesi, septik, vundament), siis inimesele, kes pole neid töid varem läbi teinud,  võib see tunduda suur, keeruline ja kallis ettevõtmine. Õnneks on tehnika ja tehnoloogia sedavõrd arenenud, et ka need tööd saab pädeva projektijuhtimise toel kiiresti ja mõistliku hinnaga tehtud. 

Aatomik maja keset eestimaist karget loodust on pelgupaik, mille tegelikku väärtust on raske üle hinnata – mis maksab vaikus, männivaigu lõhna kandev tuulehoog, rahustav ja raviv metsakeskkond või linnukoori lummav kontsert?

Kui te olete lõpuks leidnud või teil on olemas ilus looduslik, privaatne,  piisava suurusega maatükk ja te tahate sinna peale panna näiteks Aatomik moodulmaja enesele puhke või pesapaigaks aga kardate, et laenukohustused võivad minna suureks ja nende teenindamine tulevikus võib näiteks sissetulekute  kaotamise korral muutuda raskeks? Ei ole vaja liigselt muretseda, on võimalik maandada riske ja seda mitmel moel, ühtlasi aina odavnevat raha ikkagi edasi investeerides ja omades jätkuvalt pelgupaika,  kus endal ja lähedastel oleks mõnus olla.

Nišiturism on kasvutrendis ja kasvab nõudlus privaatsete, romantiliste puhkekohtade järele, kuhu minna kaaslasega metsa SPA-d nautima, matkama või lihtsalt mediteerima.

Öö looduses, heal tasemel sisustusega Aatomik majas + kümblusvanni kasutamine, maksab Airbnb kaudu rentides keskmiselt 200 eurot/ööpäev.  Maja välja rentides soovitame seada minimaalseks viibimis ajaks 2 ööd. Aatomik maja on suurepärane tööriist stabiilse rahavoo tekitamiseks. Juba mõnepäevane Aatomiku väljarentimine kuus  tasub teie kuise laenumakse. Kui suur on praegu keskmine vanduspension? 400 € ? 500 €?

Puhkust vajavatele paaridele (kes on sellise väikese majutuskoha põhiklientuur) maja rentides ei pea sa liigselt muretsema selle pärast, et midagi lõhutakse või lagastatakse  –  omast kogemusest võime kinnitada, et sellised kliendid oskavad üldjuhul  sinu armastuse ja parima hoolega loodud keskkonda vääriliselt hinnata.

Maandage riskid  – Aatomiku rendimaja aastane kindlustus maksab 120 eurot (võrdluseks – kui suur on sinu auto kasko?)

Selleks, et tänase päeva seisuga, saaks puhkemajas küsida ööpäevas renti 200/250 € on vaja täita mõned kindlad kriteeriumid. Nendest aga meie järgmistes blogipostitustes. Võttes arvesse  meie antud soovitusi ja ostes Aatomik maja ning paigutades selle looduskaunile või muidu atraktiivsele kinnistule, soetate te  endale kinnisvara, mis on sõltumata trendidest, alati nõutud ja likviidne!

Aatomik Hinnakiri