Väikese moodulmaja ostmine võiks olla (on) sama lihtne kui autosalongi külastus?

Uut autot ostes küsitakse sinu eelistuste kohta auto värvi, istmekatte materjali, parkimisabi, navigatsiooniseadme jms osas. Kardaaniristi või plokikaane tihendi osas sinu arvamust ei küsita ja polegi vaja, sest inimesed on loobunud juba ammu igal alal spetsialistid olemast.

Kuid teisaldatavate väikeste moodulmajade müügikuulutuses võib ka täna lugeda valdkonnaspetsiifilisi krüptilisi väljendeid stiilis – väljast valmis majakarbi hind“, “majakarbi puitosade pakett“majakarp ilma soojustuseta“valmis majakarp siseviimistluseta, “maja koos siseviimistlusega“, “võtmed kätte vundament”, “sarikate komplekt”,  “müürilati joonis” või  “SG-25 tugevus”.

Tavapärane eramaja ehitusprotsess on mõõdutundetult aja- ja ressursimahukas ning vajab muutusi. Siinkohal üks pisut üle võlli ja väikese huumoriga võrdlus maja ja auto ostmisest.

Kujutle, et uue auto soetamiseks palkad sa algatuseks auto disaineri (arhitekti).

Pärast tunde ja päevi kestnud kohtumisi ja arutelusid saad sa lõpuks oma unistustele vastava auto joonised.  Seejärel hakkavad tööle insenerid, kes peavad sinu auto tootmisprotsessi kavandama. Kuna oled oma tulevast autot näinud vaid paberil, muudad sa töö käigus ikkagi oma esialgset nägemust.

Protsess jätkub. Kas see auto läbib turvatesti? Kas auto mootor  on piisavalt võimas? Kas heitmemäär vastab standarditele?  Kõigi nende küsimustega seoses kaasatakse protsessi erinevad järelevalve ametkondi ning vaidlused detailide üle on lõputud…

Kui lõpuks on leitud õiged komponendid ja tootmisprotsess paigas, on vaja leida tehas, kus oleks võimalik sellist autot toota. Tootmistööliste oskused võivad olla tasemel,  kuid üks on kindel – keegi neist ei ole kunagi varem täpselt samasugust autot ehitanud.  Tõenäoliselt tehakse ehituse käigus vigu ja ka disinerite töös avastatakse puudusi, mis vajavad parandamist

Kui on õnne, saad sa oma unistuste auto valmis mõne aasta pärast. On küll kulutatud tohutult närve, aega ja raha aga tulemuseks on kõigele vaatamata kaunis neljarattaline! Mis sest, et aknatihendi vahelt tilgub veidi vett ja mehhaanikud käivad aeg-ajalt uksi kohendamas…

Paneb muigama? Autosid ju nii ei toodeta? Kuid just nii aja- ja ressursimahukalt ehitatakse tänapäeval enamik maju. Tõsiasi, et sinu puusepa oskustega vana-vanaisal poleks tänapäeval raske liituda ehitusplatsil töötava meeskonnaga, sest enamus ehituses kasutatavaid töövõtteid on ikka samasugused kui sajand tagasi, annab tunnistust ehitusvaldkonna mahajäämusest…ja innovatsioonivajadusest!

Heade arhitektide looming on luksuskaup. Ressursside arutu raiskamine jääb paratamatult eilsesse, sest keskkond ei kannata seda enam välja, mistõttu on elamuehituse, eriti aga väikeelamuehituse tulevik – tehases valmiv moodulmaja.

Moodulmaja ostuprotsess ei peaks olema autoostust keerulisem, vaid sama lihtne ja mugav. Seetõttu tuleks kasutada ka analoogseid meetodeid endale sobiva maja leidmiseks.

Mine “proovisõidule” ja küsi sama mudeli omanikelt nende kasutajakogemuse kohta. Loobu ilusate 3D piltide põhjal majaostu üle otsustamast ja kui tehinguni jõudmine eeldab sinult oskust ehitusvaldkonna tehnilistes küsimustes kaasa rääkida, siis vali müüja, kes pakub sulle terviklahendust – nii väldid üllatusi varjatud kulude osas.

Mida rohkem on põhivarustuse hulgas olulisi komponente (sh küte ja ventilatsioon) seda parem – sul on muudki teha, kui  järgneva paari kuu jooksul oma aega küttesüsteemide hingeeluga tutvumisele kulutada. Sa ei pea ka autot ostes tegelema pidurite töö põhjaliku tundmaõppimisega, vaid eeldad, et sellele on sinu eest mõelnud insenerid ja vastava ala spetsialistid.

Meie Aatomik majades soovime sulle just sellist, arusaadavat ja mugavat teenust pakkuda, et saaksid keskenduda sellele, mis oluline.

Õnn ei peitu ju ilusas majas või kallis autos, vaid vabaduses väljendada oma isikupära, olla teel, julguses elada ja kogeda muutusi. Aatomik maja on selleks suurepärane kaaslane.