Tehases valmiv moodulmaja on ehituse tulevik. Selline maja on mitmel moel võrreldav autoga.  Istudes rooli taga ei mõtle me sellele, kui mitmed rakendused töötavad taustal tähelepandamatult – püsikiiruse ja pikivahe hoidja, automaatne kliimaseade, liiklusmärkide tuvastus jne. Ka hästi “töötavas” majas toimivad mugavat elukeskkonda tagavad funktsioonid  märkamatult, kasutajalt liigset lisatähelepanu ja erioskusi nõudmata.  

Uut autot ostes küsitakse sinu eelistuste kohta auto värvi,  istmekatte materjali, parkimisabi, navigatsiooniseadme jms osas. Kardaaniristi või plokikaane tihendi osas sinu arvamust ei küsita ja polegi vaja, sest inimesed on loobunud juba ammu igal alal spetsialistid olemast. 

Kuid moodulmaja müügikuulutus võib sisaldada ka veel täna  valdkonnaspetsiifilisi krüptilisi väljendeid stiilis – “võtmed kätte vundament”, “sarikate komplekt”,  “müürilati joonis” või  “SG-25 tugevus”.

Tavapärane eramaja ehitusprotsess on mõõdutundetult aja- ja ressursimahukas ning vajaks kindlasti muutusi. Siinkohal üks pisut üle võlli ja väikese huumoriga võrdlus maja ja auto ostmisest.

Kujutle, et uue auto soetamiseks palkad sa algatuseks auto disaineri (arhitekti). 

Pärast tunde ja päevi kestnud kohtumisi ja arutelusid saad sa lõpuks oma unistustele vastava auto joonised.  Seejärel hakkavad tööle insenerid, kes peavad sinu auto tootmisprotsessi kavandama. Kuna sa ise oled autot näinud vaid paberil, muudad sa töö käigus  arvatavasti midagi ka oma nägemuses.

Kas see auto läbib turvatesti? Kas auto mootor  on piisavalt võimas? Kas heitmemäär vastab standarditele?  Kõigi nende küsimustega seoses kaasatakse protsessi erinevad järelevalve ametkonnad  ning vaidlused detailide üle lähevad keerulisteks. 

Kui  lõpuks on leitud õiged komponendid ja tootmisprotsess paigas, on vaja leida tehas, kus oleks võimalik sellist autot toota. Tootmistööliste oskused võivad olla tasemel,  kuid üks on kindel – keegi neist ei ole kunagi varem sarnast autot ehitanud.  Tõenäoliselt tehakse ehituse käigus vigu ja ka disinerite töös avastatakse puudusi, mis vajavad lahendust.

Kui sul on õnne, saad oma unistuste auto valmis mõne aasta pärast. On raisatud suur hulk närve, aega ja raha, aga  tulemuseks on siiski kaunis neljarattaline. Isegi, kui aknatihendi vahelt tilgub veidi vett läbi ja mehhaanikud on pidanud käima paar korda  uksi kohendamas… 

Paneb muigama? Autosid ju nii ei ehitata? Kuid just nii aja- ja ressursimahukalt ehitatakse tänapäeval enamik maju.  Tõsiasi, et sinu puusepa oskustega vana-vanaisal poleks täna raske liituda ehitusplatsil töötava meeskonnaga, sest enamus ehituses kasutuses olevaid töövõtteid on ikka samasugused kui sajand tagasi, annab tunnistust ehitusvaldkonna mahajäämusest.

Jah, heade  arhitektide looming on muljetavaldav ja inspireeriv, kuid see on paratamatult luksuskaup. Ressursside arutu raiskamine peab jääma eilsesse, sest meie keskkond ei talu seda enam, mistõttu on elamuehituse, eriti aga väikeelamuehituse tulevik (ja loodetavasti ka olevik)  tehases valmiv moodulmaja.

Moodulmaja ostuprotsess ei peaks olema autoostust keerulisem, vaid sama lihtne ja mugav. Seetõttu võid vabalt kasutada ka analoogseid meetodeid endale sobiva maja leidmiseks. 

Mine “proovisõidule” ja küsi sama mudeli omanikelt nende kasutajakogemuse kohta. Loobu ilusate 3D piltide põhjal majaostu üle otsustamast ja kui tehinguni jõudmine eeldab sinult oskust ehitusvaldkonna tehnilistes küsimustes kaasa rääkida, siis vali müüja, kes pakub sulle terviklahendust – nii väldid üllatusi varjatud kulude osas.  Mida rohkem on põhivarustuse hulgas olulisi komponente (sh küte ja ventilatsioon) seda parem – sul on muudki teha, kui  järgneva paari kuu jooksul oma aega küttesüsteemide hingeeluga tutvumisele kulutada. Sa ei pea ka autot ostes tegelema pidurite töö eelneva põhjaliku tundmaõppimisega, vaid eeldad, et sellele on sinu eest mõelnud tootja.

Meie Aatomik majades soovime sulle just sellist, arusaadavat ja mugavat teenust pakkuda, et saaksid keskenduda sellele, mis oluline. 

Õnn ei peitu ju ilusas majas või kallis autos, vaid vabaduses väljendada oma isikupära, olla teel, julguses elada ja kogeda muutusi. Aatomik maja on selleks suurepärane kaaslane. 

Liitun uudiskirjaga