
ELEMENTaarne koda – ringmajanduse tulevik puitarhitektuuris.
Uus samm jätkusuutlikus ehituses!
Ehitussektor seisab silmitsi üha suureneva survega liikuda keskkonnasäästlikumate lahenduste poole. ELEMENTaarne koda on eksperimentaalne uurimisprojekt, mis uurib võimalusi, kuidas kasutada puidutööstuse jääke väikemajade ehituses, pakkudes seejuures suures skaalas rakendatavaid lahendusi. Projekt on loomulik jätk 2020–2021 teostatud ristkihtliimpuidu (CLT) tootmisjääkide tootearendusele ning avab uusi võimalusi jääkide väärindamiseks arhitektuurilises kontekstis.
Kes ja kuidas?
Projekti viib ellu Algoritmiline puitarhitektuuri uurimisrühm TalTechist, kuhu kuuluvad:
- dr Siim Tuksam
- dr Sille Pihlak
- Kaiko Kivi
- Eero Tuhkanen
- Adam Orlinski
- Karl Erik Miller
Projekti rahastavad Aatomik Majad OÜ ja EISa arendusosak, ning see viiakse ellu perioodil 03.09.2024–31.01.2025.
Mis on ELEMENTaarse koja eesmärk?
ELEMENTaarne koda on märkimisväärne edasiminek varasemast ELEMENTaarse ootepaviljoni projektist (Paides, 10m²), viies kontseptsiooni suuremasse skaalasse ja pakkudes praktilisi lahendusi tööstusjääkide rakendamiseks. Projekti käigus:
- analüüsiti parimaid praktikaid CLT jääkide väärindamiseks arhitektuurilises skaalas;
- töötati välja uuenduslik ehitussüsteem, mis arvestab jääkidest tulenevate mõõtmetega ja rakendab need arhitektuuri osana;
- loodi modulaarne ehitusmeetod, mis võimaldab väikemajade disaini automatiseerida ja kohandada.
Projekti tulemused
1. Väikemajade kataloog – valmis hoonete kataloog, kus vähemalt 64% konstruktsiooni materjalidest on tööstusjäägid.
2. Automatiseeritud projekteerimis- ja tootmissüsteem – uus süsteem võimaldab väikestest CLT tükkidest tehastoodetud maju projekteerida ja ehitada efektiivsemalt kui kunagi varem.
3. Konstruktsiooni arvutusmudel – loodi väikeelementidest koosnev automatiseeritud simulatsioonimudel, mis analüüsib hoone jäikust ja võimaldab kiireid visualiseeringuid.
4. CLT jääkide sõlmlahenduste taksonoomia – kaardistati, millised jõud esinevad loodud ehitussüsteemi liidetes ning pakuti välja võrreldavaid lahendusi, mida saab edasiseks arenduseks kasutada.
5. Eskiisid CLT lõikejääkidest väikemajadele – töötati välja erinevas suuruses (S – 20m², M – 40m², L – 60m²) hoonete eskiisid, mis demonstreerivad süsteemi võimalusi.
Mida see tähendab tuleviku jaoks?
ELEMENTaarne koda pole pelgalt teoreetiline uurimistöö – see on praktiline samm suunas, kus ehitustööstus saab muutuda säästlikumaks ja nutikamaks. Projekt demonstreerib, kuidas ehitusmaterjalide ringkasutus ja algoritmiline disain võivad aidata kaasa modulaarse ja keskkonnasõbraliku arhitektuuri arengule.
Tulemuste põhjal on võimalik hakata rakendama CLT jääkidel põhinevaid lahendusi reaalses ehituses, pakkudes samal ajal taskukohasemaid ja jätkusuutlikumaid alternatiive traditsioonilistele ehitusmaterjalidele. ELEMENTaarne koda on seega samm edasi mitte ainult väikemajade arhitektuuris, vaid ka ehitussektori rohepöörde võimalikkuses.