Maalehe artikkel. Loe lisa:
Tahad maale kolida?
Eluaseme kaaslaenu jagatakse maale kodu rajamiseks nüüd uutel tingimustel.
Aatomik moodulmaja hinnaklass (77 000 €-85 000 €) jääb samasse suurusjärku uue elektrilise sõiduauto maksumusega. Kas see tähendab, et ka auto ja moodulmaja ostu rahastamisskeem võiks olla sarnane? Mõlema toote hind on ju fikseeritud ja tarneaeg võrreldav, samuti eksisteerib mõlemale tootele järelturg – moodulmaja saab müüa kinnistust eraldi ja teisaldada uude asukohta. Kahjuks ei ole moodulmaja liisimine praegu siiski veel võimalik: erinevalt autost muutub moodulmaja peale kinnistule paigutamist vallasvarast kinnisvaraks ja seetõttu seavad seadusandlikud nüansid liisimisele piirangud.
Kuid millised oleksid siis need laenutooted, mida Eestis tegutsevad pangad oma klientidele Aatomiku (või miks mitte mõne muu moodulmaja) ostuks pakkuda saaksid? Saatsime viiele Eesti krediidiasutusele vastavasisulise järelpärimise ja allpool annamegi ülevaate saadud tagasisidest.
Swedbank
Seisuga 23.07.2024 jagab infot Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma:
Moodul- ja tehasemaja finantseerimine eristub selle poolest,et majatootja soovib reeglina raha saada enne, kui maja on valmis saanud ja püsivalt paigaldatud. Seega on oluline kaardistada kogu majaprojekti kalkulatsioon, sealhulgas krunt ja sellega kaasnev ning vajalikud ettevalmistused moodul/tehasemaja püstitamiseks, samuti pöörata tähelepanu sellele, millises etapis maja paigaldatakse, kas vajalik raha on olemas ning kas laenu väljamaksmiseks tagatisest piisab.
Laenu võttes küsib pank alati lisatagatist või omafinantseeringut, milleta ei saa laenu väljastada. Omafinantseering on enamasti vähemalt 15% kogu projekti maksumusest ning selle suurus sõltub lisatagatise olemasolust. Üks tagatis on reeglina krunt, kuhu hakatakse maja püstitama, aga tihti kasutatakse ehitusperioodil ka olemasolevat eluaset lisatagatisena. Kõik tagatised tuleb laenu saamiseks lasta aktsepteeritud kinnisvarabürool hinnata.
Eksperthinnangus kinnistule, kuhu püstitatakse maja, peaksid kajastuma nii hetke- kui ka turuväärtus tulevikus. Hetketuruväärtus annab teadmise, kui palju krundi vastu on võimalik laenu anda ning tulevikuturuväärtus annab juba hinnangu, kui palju maksab kinnistu siis, kui sellele on valitud maja juba püstitatud.
Tulevikuturuväärtus on oluline ka omanikule, et hinnata
- milline on see võrreldes moodul- ja tehasemaja soetusmaksumusega;
- kas lisatagatise vabastamine ilma laenu osalise tagasimaksmiseta on võimalik.
Kuna inimeste soovid ja vajadused on erinevad, on alati võimalus plaan meie spetsialistidega läbi arutada, et leida endale sobivaim finantseerimislahendus.
Millised on olulised küsimused ja sammud, millele enne teisaldatava moodulmaja/tehasemaja/väikemaja soetamist mõelda?Teisaldatava väikemaja kuni 50m2 ehitamise teekond samm-sammult panga vaates.
- Soovin oma moodulmaja
Kas mul on krunt olemas?
Millist moodulmaja ma soovin?
Mis valmidudastmega maja soovin tellida?
- Panen paika eelarve
Küsin majatootjalt pakkumise
Valin välja sobiva hinna ja valmidusega krundi.
Uurin, kas ehituse alustamiseks vajab ehitusfirma/majatootja sissemakset.
- Teen panka laenutaotluse
Kui palju saan kasutada oma raha?
Kas mul on lisatagatis?
Kui palju vajan laenu?
- Panen valmis dokumendid
Hinnapakkumine, ehitusluba/teatis.
Hinnangud kinnisvara hetke ja vajadusel tuleviku turuväärtuse kohta.
Muud ehituse või kinnistuga seotud dokumendid.
- Sõlmin pangaga laenuleping-u
Laenulimiit saab olla kuni 70% kinnistu tuleviku turuväärtusest.
Laenusumma makstakse välja lepingus kokku lepitud etappides.
Sean hüpoteegi kinnistule ning kui kinnistu turuväärtus ei kata kuni maja püstitamiseni soovitud laenulimiiti, ka lisatagatisele.
- Võtan kasutusse esimese osa laenust
Kui hetkel on tegemist tühja krundiga, siis saan kasutusse võtta 50% krundi turuväärtusest ning lisatagatise olemasolul selle turuväärtusest kuni 85%.
- Tehas hakkab maja tootma ning maja püstitatakse kokkulepitud viisil ja tähtajaks
Järgmine osa laenust on mõistlik kasutusele võtta siis, kui ehitusetapi/majatootja maksete jätkamiseks vajalik.
Kuna inimeste soovid ja vajadused on erinevad, on alati võimalus plaan meie spetsialistidega läbi arutada, et leida endale sobivaim finantseerimislahendus.
SEB
Moodul- või väikemaja ehitust saab SEB-s finantseerida kodu- või hüpoteeklaenuga, mida on võimalik võtta kuni 30 aastaks, selgitab SEB eraklientide panganduse divisjoni juht Sille Hallang.
Pangaga projekti finantseerimise läbirääkimiste alustamiseks on hea, kui on olemas terviklik ülevaade kogu projektist.
- Kas on olemas kinnistu, kuhu maja soovitakse paigaldada?
- Kui soovitakse laenuga osta ka kinnistu, siis on oluline teada, et pank võib vajada ka lisatagatist, kuna maatükki pank laenutagatisena ei aktsepteeri. Lisatagatiseks sobib korter või eramu, mis ei pea tingimata kuuluma laenutaotlejale endale, vaid võib kuuluda ka mõnele teisele pereliikmele, näiteks emale või isale. Hiljem kui maja on kinnistule paigaldatud ja tagatise väärtus on piisav laenu tagamiseks, on lisatagatis võimalik vabastada.
- Kas soovitud laenusummast ja omafinantseeringust piisab maja valmisehitamiseks ning kas ehituse maksumusele lisandub muid kulusid? Lisakuludeks võivad olla, näiteks veevõrguga liitumine või selle rajamine, elektrivõrguga liitumine. Samuti tuleks läbi mõelda, kuidas saab olema lahendatud kanalisatsioon.
- Pangale tuleb esitada kalkulatsioon kogu projekti maksumuse kohta, ehituse hinnapakkumised või juba sõlmitud ehituslepingud.
Laenutaotlemise protsessi teeb sujuvaks see, kui laenutaotleja on enda jaoks projekti algusest lõpuni läbi mõelnud – milleks ja kui palju laenu vajatakse ning kuidas plaanitakse hakata tasuma laenumakseid. Samuti tasub viia ennast kurssi ehitamise nõuetega, näiteks ehitusloa taotlemisega seonduvaga ning kasutusloa saamiseks vajalike nõuete täitmisega.
Millest sõltub väljastatav laenusumma?
Enne kodulaenu väljastamist soovib pank saada ülevaadet tervest laenuprojektist. Samuti analüüsime hoolikalt laenutaotleja sissetulekuid ning kulusid. Ühtlasi pöörame tähelepanu ehitatava maja otstarbele ning asukohale.
Maksimaalne laenusumma sõltub laenuvõtjate sissetuleku suurusest, olemasolevatest finantskohustustest ja ülalpeetavate arvust, minimaalne laenusumma kodulaenu puhul on 15 000 eurot.
SEB pakub võimalust valida 3-, 6- või 12-kuulise euribori vahel, millele lisandub individuaalne intressimarginaal.
Laenu taotlemiseks palume esitada pangale taotlus, pakutava tagatise eksperthinnang, ehitustööde kalkulatsioon või hinnapakkumised. Kindlasti tuleks arvestada eelarves ka ootamatute kuludega ning planeerida eelarve teadlikult varuga. Soovi korral on võimalik enne taotluse esitamist ka nõu pidada laenueksperdiga, leppides kokku selleks nõustamise aeg SEB kodulehel.
LHV
Kõneisikuks LHV eraisikute finantseerimise osakonna juht Catlin Vatsel:
LHV pakub võimalust kasutada moodulmaja ostmiseks kodulaenu. Kuna ehitusjärgus majade finantseerimine võib sisaldada teatud riske, on omafinantseeringu nõue vähemalt 30% ehitusmaksumusest. Veelgi lihtsam on moodulmaja finantseerida, seades tagatiseks olemasoleva kodu või suurendades juba olemasolevat kodulaenu. Samuti on võimalik kasutada kinnisvara tagatiseta remondilaenu, mille puhul on küll maksimumsumma kuni 20 000 eurot ühe kliendi kohta.
Kodu ostmine lisatagatisega
Lisatagatis võimaldab suurendada laenusummat või vähendada omafinantseeringu nõuet – selleks sobib üldjuhul taotlejale kuuluv laenuvaba kinnisvara. Lisatagatise sobivus sõltub selle turuväärtusest, asukohast ja seisukorrast. Tagatis peab olema kindlustatav elukondlik kinnisvara, mille dokumentatsioon on korras. Kodulaenu lisatagatiseks ei sobi äripinnad, hoonestamata kinnistud, vallasvara, autod, käendus ja finantsinstrumendid. Lisatagatiseks sobiva vara hindamise korralduse ja sellega kaasnevad kulud peab kandma laenutaotleja.
Kuidas pank finantseerimisvõimalusi analüüsib?
Enne maja terrassil kohvi nautimist tuleb selgeks teha, mida pank unistuse rahastamiseks omalt poolt eeldab. Kuna ehituseks antava kodulaenuga kaasnevad suuremad riskid, on omafinantseeringu nõue vähemalt 30 protsenti ehitusmaksumusest. Maa ostu finantseerime 50 protsendi ulatuses ja valminud maja tuleviku turuväärtusest kuni 75 protsendi ulatuses. Kõige lihtsam on maja ehitust rahastada siis, kui sul on lisatagatis, sest siis saab maja teatud juhtudel ehitada ka omafinantseeringuta.
Laenutaotluse esitamine
Teades omafinantseeringu suurust, võimalikke tagatisi, projekti eelarvet ja kohustusi, on sobiv hetk minna LHV kodulehele, kus saab esitada oma kodulaenutaotluse. Laenupakkumine tuleks kindlasti võtta pangast enne, kui hakkad maja ostma. LHV võtab kliendiga ühendust juba 24 tunni jooksul pärast taotluse esitamist.
Seejärel tuleb pangale esitada maja hinnapakkumine ja tagatiste hindamisaktid (koos tuleviku turuväärtusega), misjärel saab pank teha lõpliku laenupakkumise ja sõlmida laenulepingu. Kodulaenu väljastamine maja ehituseks käib etapiviisiliselt. Pärast hüpoteegi seadmist ja omafinantseeringu kaasamist maksab pank laenu esimese osamakse välja, ülejäänud väljamaksed toimuvad tehtud tööde akti ja piltide alusel.
Kui kogu laen on välja makstud ja elamu valmis, tuleb elamule hankida kasutusluba, misjärel saab juba rahuliku südamega tehtud töö vilju maitsta.
Coop Pank
Coop Pank annab nõu: kuidas osta väikemaja kui raha napib
Väikemaja ostmine sarnaneb paljuski iga teise kodu soetamisele, kus oluline on vaadata nii asukohta, tagatisvara väärtust kui finantseerimisvõimalusi. Väikemaja ostmise võimaluste kohta laenurahaga jagab Coop Panga erakliendi kinnisvarafinantseerimise äriliini juht Karin Ossipova.
Coop Pank läheneb igale laenutaotlejale personaalselt ja on valmis leidma kliendile n-ö rätsepatööna sobivaima lahenduse. Coop Panga pangalaenuga rahastatava kinnisvara asukoht võib olla ükskõik millises Eestimaa nurgas ja pank vaatab alati terviklahendust – see tähendab, et maja vaadatakse koos kinnistuga, millel see asub.
Olemasolevale kinnistule seatakse hüpoteek ja kinnistut saab kasutada nii tagatise kui omafinantseeringuna. Pank on põhimõtteliselt valmis kaaluma laenuandmist ka juhul, kui klient soovib rahastust nii kinnistu kui maja ostuks. Igale kliendile proovitakse leida sobiv lahendus, mis arvestab tema vajaduste ja võimalustega.
Pangalaenu on võimalik saada maksimaalselt 30 aastaks ning kuni 85% ulatuses kinnistu tulevikuväärtusest koos paigaldatud majaga. Tagatisena saab kasutada ka teisi laenutaotleja kinnisvarasid – nii saab soovi korral laenata täiendavaid vahendeid, et näiteks maja sisutada. Konkreetse laenu intress ja lepingutasu sõltuvad juba kliendi maksevõimest ja omafinantseeringust.
Arvestades, et väikemaju paigaldatakse tõenäoliselt väga erinevatesse Eestimaa nurkadesse, on ka iga selline projekt eriilmeline ning panga võimalused neid rahastada erinevad. Seetõttu soovitame pakkumise saamiseks pöörduda otse Coop Panga laenuhaldurite poole, kes saavad oma nõuga abiks olla.
Omafinantseeringu roll on eriti oluline maapiirkondades
Väikemajade teed minnakse sageli just linnadest väljaspool, kus võib üles kerkida omafinantseeringu küsimus – maja ehitus või renoveerimine maal on pea sama kallis kui linnas, aga turuväärtus ei pruugi vahel katta isegi ehituskulusid.
Maapiirkonna kinnisvara pole ka enamasti nii likviidne kui linnades, mistõttu ei ole pangad kaugemal piirkondades asuva kinnisvara ostuks valmis andma sama palju laenu kui näiteks linnakorteri puhul. Kui osta ka veel renoveerimist vajav maja, siis tekib esiotsa probleem kindlustusega: pank nõuab tagatise kindlustamist, aga kindlustusfirmad ei soovi halvas seisukorras maju kindlustada või teevad seda väga kalli hinnaga. Nii võib olla mõistlikum valida uuem väikemaja, kus seda muret on kindlasti vähem.
Kõige laiemalt kasutatav alternatiiv rahalisele omafinantseeringule või omafinantseeringu summa vähendamisele on lisatagatis – see tähendab, et laenuvõtja pakub lisaks ostetavale kinnisvarale täiendavaks tagatiseks mõne teise korteri või maja. Reeglina peaks lisatagatis kuuluma laenutaotlejale, kuid näiteks Coop Pank aktsepteerib ka vanematele ja vanavanematele kuuluvat kinnisvara.
Juhul kui lisatagatist kasutada ei ole, aitab omafinantseeringut katta riik läbi sihtasutuse KredEx ehk uue nimega Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus.
Riik pakub erinevaid eluasemelaenu käendusi
Omafinantseeringu kõrval on ka mitmeid erinevaid riiklikke käendusi, mida tasub ära kasutada. Näiteks KredExi eluasemelaenu käendused on turul olnud juba mitukümmend aastat ja nende eesmärk on toetada kodu soetamist. KredExi käendus tähendab sisuliselt seda, et KredEx võtab laenu maksmise kohustuse enda kanda olukorras, kus laenusaajad ise enam laenu tagasi maksta ei suuda. Käenduse summa ulatus lepitakse kokku laenu- ja käenduslepingus.
KredExi eluasemelaenu käendus asendab osaliselt omafinantseeringut. Selleks sõlmib pank KredExi nimel käenduse kodulaenule selliselt, et kliendilt nõutav minimaalne rahaline omafinantseering on vaid 10%. Lasterikastele peredele on omafinantseeringu nõue vaid 5% soetatava kodu turuväärtusest.
Näiteks, kui laenutaotleja soovib osta korterit, mille hind on 100 000 eurot, peab tema omafinantseering olema minimaalselt 15% ehk 15 000 eurot. Maksimaalne laenusumma, mis pank talle väljastada saab, on 85 000 eurot. Kaasates sellesse laenulepingusse KredExi käenduse, on koduostjal vaja panustada ainult 10% ehk 10 000 eurot ning pank on valmis väljastama laenu summas 90 000 eurot.
Kui 100 000-eurose korteri plaanib aga osta pere, kus kasvab vähemalt kolm kuni 19-aastast last, pakub KredEx veelgi soodsamat käendust. Nii tuleb sellisel perel leida pangale omafinantseeringuks vaid 5% ehk 5000 eurot ning pank väljastab kodulaenu summas 95 000 eurot.
Maapiirkondadele omaette käendus
Samuti saab KredExi pakutava maapiirkonna kodulaenu käendusega soetada kodu maale nii, et pangale see kodu tagatiseks ei tulegi. Selle kodulaenu puhul ei oma kinnisvara väärtus tähtsust.
Maapiirkonnas kodu ostjale tagab Kredex kodulaenu 80% ulatuses ning 20% kodulaenust jääb tagatiseta. Kliendil endal peab olema omafinantseeringuks 10% kogu projekti maksumusest. Coop Pank on esimene ja siiani ainus pank Eestis, kes koostöös KredExiga sellistel tingimustel kodulaenu pakub.
Laenuvõtjale tähendab see seda, et kui maamaja hind on näiteks 50 000 eurot ja renoveerimisele kulub teine 50 000 eurot, on projekti maksumus kokku 100 000 eurot. Kui ostjal on olemas 10 000 eurot, pakub pank talle laenu 90 000 eurot. Seejuures tagab KredExi käendus laenust 72 000 eurot ja 18 000 jääb pangale tagamata.
KredExi võimaluste ja tingimuste saab lähemalt tutvuda kodulehel SIIN.
Lisaks käendustele pakub KredEx ka väikeelamute rekonstrueerimistoetusi SIIN.
MES-i kaaslaen aitab katta kodu omafinantseeringut
Suurtest keskustest kaugel ja väiksemates maapiirkondades aitab kodu osta, ehitada ja renoveerida ka Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) pakutav kaaslaen. MES-i kaaslaenu on võimalik taotleda kuni 100 000 euro ulatuses, kuid mitte rohkem kui on panga poolt väljastatav kodulaen. Näiteks, kui pere soovib võtta maakodu ostmiseks kodulaenu 180 000 eurot, siis saab MES-i osakaal olla 90 000 eurot eeldusel, et pank finantseerib laenu samuti 90 000 euro ulatuses.
MES-i kaaslaen on mõeldud kasutamiseks omafinantseeringuna kodu ostmisel ja renoveerimisel. Soetatav kodu seatakse tagatiseks nii pangale kui MES-ile. Klient sõlmib kaks laenulepingut – kodulaenu lepingu pangaga ja kaaslaenu lepingu MES-iga. Reeglina pangad teisi laene kodu omafinantseeringu allikana ei aktsepteeri, ent MES-i kaaslaen on erand.
Näiteks kui pere soovib soetada talu, mille ostuhind on 70 000 eurot, annab pank selleks kodulaenu 40 000 ja MES omafinantseeringu katmiseks täiendavad 30 000 eurot. Perel endal ei tule omafinantseeringuks maksta sentigi ja nad saavad kõiki oma olemasolevaid sääste kasutada renoveerimistöödeks.
Oluline on teada, et MES-i kaaslaenu ja KredEx käendust korraga kasutada pole võimalik.
Konsulteeri omavalitsuse ja pangaga
Lisaks tasub igal koduostjal uurida ka kohalikust omavalitsusest, kas ja milliseid kodu soetamise toetusi seal pakutakse, sest ka mitmed omavalitsuste pakutud soodustused sobivad sageli omafinantseeringuks.
Kui kodu ostjal või ehitajal on keeruline leida endale sobivat võimalust, soovitame konsulteerida Coop Panga laenuhalduritega, kes oskavad välja pakkuda personaalse lahenduse.
Luminor
Järjest enam maju valmivad ehitusplatsi asemel hoopis tehasetingimustes. Ent mis vahe on ikkagi moodulmajal ja elementmajal ning kuidas neid finantseeritakse, selgitab Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.
Moodulmaja on valmisobjekt, elementmaja mitte
Moodulmaja on Rebase sõnul maja, mis tuuakse väljavalitud krundile tervikuna kohale. “Tehases saab moodulmaja ehitada 90% ulatuses valmis, kuna see ei vaja vundamenti,” ütles Rebane. Seega ütleb lihtne loogika, et selle finantseerimiseks pole tarvis ka ehituslaenu.
“Moodulmaja finantseeritakse tavalise kodulaenu abil. Kui inimene ostab endale maja, mis tuuakse kohale, siis põhimõtteliselt on ju tegemist valmisobjektiga, nagu seda on olemasolev korter või valmis maja,” selgitas ta.
“Kui ehitaja küsib ainult sissemaksu ja maja ehitatakse ehitusettevõtte vahenditega, siis on tegemist justkui tavalise kodulaenuga. Seega saab ehitaja esialgu vaid sissemaksu ning ülejäänud osa väljastatakse panga poolt siis, kui maja on püsti ja valmis laenu tagama,” rääkis ta.
Alternatiive jagub veelgi
Rebane nentis ka, et sellise stsenaariumi järgi pole ehitaja kuigi sageli nõus toimetama, mistõttu on alternatiive veelgi. “Kui ehitaja soovib suuremas osas sissemaksu kui 15%, läheb pangale laenu tagatiseks ka maatükk, kuhu maja püsti pannakse,” jätkas Rebane. Sellisel juhul peab kliendil olema ka lisatagatis, kuna maatüki enda väärtus pole tavaliselt nii suur, et vajalikku osa katta.
“Tagatiseks saab panna juba olemasoleva korteri, kuniks maja ehitatakse. Kui maja on valmis, saab lisatagatise lepingust vabastada. Siin aga tuleb arvestada, et lisatagatis ei saa olla teise panga kasuks koormatud hüpoteegiga,” rõhutas ta. “See tähendab, et laen tuleb võtta lisatagatisega samast pangast, olemasolev laen refinantseerida või tagasi maksta, et lisatagatis oleks laenukohustusest vaba,” lisas Rebane.
Kui aga tagatis puudub sootuks, ent on olemas maatükk, siis leidub ka kolmas variant, kuidas maja siiski ehitatud saab. “Ehitaja seab ehituse ajaks kliendi maatükile hüpoteegi ja ehitab oma vahendite eest maja valmis. Kui klient saab pangast laenu, antakse hüpoteek pangale üle ning sellisel juhul pole ehitajal riski, et klient tööde eest ei tasu,” selgitas Luminori jaepanganduse juht.
Sellisel juhul on ehitajal riski vähem ning ka pank ei pea laenu väljastama enne, kui maja on päriselt valmis. “See peab olema ehitaja ja kliendi vaheline kokkulepe, kuna klient peab olema valmis maatükile hüpoteegi seadma ning ehitaja valmis selle omakorda vastu võtma,” rääkis ta.
Majade ehitus kolib aina enam tehasesse
Rebase sõnul võib kinnisvaraturul näha trendi, kus majade ehitus liigub järjest enam tehasesse. “Ehkki platsil toimuv ehitustegevus on praegu kõige laiemalt levinud, siis on märgata, et selline viis muutub aina kallimaks,” sõnas ta.
Seda kinnitab ka käimasolev aasta, mis on kaasa toonud ehitushindade järsu tõusu. “Tehases ehitamisel on võimalik kulusid paremini kontrollida. Ühel hetkel muutub tehaselise maja hind klientidele nii palju taskukohasemaks, et see valitakse ainuüksi hinna aspektist lähtuvalt,” märkis Rebane.
Ühtlasi on Rebase sõnul maja tehases ehitada kvaliteetsem. “Tehases tagatakse teatud keskkond, kus on alati oleks ehituseks vajalikud tingimused,” rääkis ta ning lisas, et kvaliteetsete tehasemajade pakkujaid lisandub turule aina rohkem.
Viimastel aastatel on paranenud ka arhitektuursete lahenduste võimalus: nii töötavad ehitajate juures tänaseks ka professionaalsed arhitektid, kelle abil maju oma soovile vastavaks kohaldada saab.
“Mida aeg edasi, seda rohkem valmib arhitektuuripärleid just tehasetingimustes. Ka juba tänaseks leidub moodul- ja elementmajade hulgas kodusid, mis on väga hästi kujundatud ja disainitud ning suurepäraste energiaomadustega, kus arhitekt on kõik detailid väga täpselt läbi mõelnud, olgu selleks soojakaod, -sõlmed või midagi muud,” kirjeldas ta.
Originaaltekst: Rahageenius, Luminori Blogi
Citadele panga artikkel: Kas ja millistel tingimustel saab laenu moodulmaja ostuks?
Kui kaalud väikese moodulmaja ostu pangalaen-ga, siis siin mõned soovitused:
Arukas inimene oskab laenurahaga (finantsvõimendusega) oma rikkust suurendada. Rahatark inimene kasutab oma sääste, laenab võimalusel raha juurde ja paigutab selle reaalvaradesse, kasvatdes niiviisi oma vara/kapitali!
Esiteks on vaja maad, kuhu moodulmaja paigutada. Nõudlus privaatsete, looduskaunite, metsaga maatükkide järele kasvab, neid juurde ei teki ja neid on üha keerulisem leida. Kui sul õnnestub mõni selline koht avastada, siis tasub sellesse investeerimist kindlasti kaaluda.
Kinnistut ostes pane tähele, et sinna oleks võimalik tuua elektrit, et sinna läheks tee (soovitavalt avalikus kasutuses) ja et see ei oleks liiga väike – piisava privaatsuse annab alates 1 ha suurune maatükk ja enamasti on selline suurusjärk ka minimaalseks kinnistu suuruseks hajaasustuse alal.
Mis puudutab kinnistu ettvalmistustöid (vesi, septik, vundament), siis inimesele, kes pole neid töid varem läbi teinud, võib see tunduda suur, keeruline ja kallis ettevõtmine. Õnneks on tehnika ja tehnoloogia sedavõrd arenenud, et ka need tööd saab pädeva projektijuhtimise toel kiiresti ja mõistliku hinnaga tehtud.
Aatomik maja keset eestimaist karget loodust on pelgupaik, mille tegelikku väärtust on raske üle hinnata – mis maksab vaikus, männivaigu lõhna kandev tuulehoog, rahustav ja raviv metsakeskkond või linnukoori lummav kontsert?
Kui te olete lõpuks leidnud või teil on olemas ilus looduslik, privaatne, piisava suurusega maatükk ja te tahate sinna peale panna näiteks Aatomik moodulmaja enesele puhke või pesapaigaks aga kardate, et pangalaenu kohustused võivad minna suureks ja nende teenindamine võib näiteks tulevikus sissetulekute kaotamise korral muutuda raskeks? Ei ole vaja liigselt muretseda, on võimalik maandada riske ja seda mitmel moel, ühtlasi aina odavnevat raha ikkagi edasi investeerides ja omades jätkuvalt pelgupaika, kus endal ja lähedastel oleks mõnus olla.
Nišiturism on kasvutrendis ja kasvab nõudlus privaatsete, romantiliste puhkekohtade järele, kuhu minna kaaslasega metsa spa-d nautima, matkama või lihtsalt mediteerima.
Öö looduses, heal tasemel sisustusega Aatomik majas + kümblusvanni kasutamine, maksab Airbnb kaudu rentides keskmiselt 200 eurot/ööpäev. Maja välja rentides soovitame seada minimaalseks viibimis ajaks 2 ööd. Aatomik maja on suurepärane tööriist stabiilse rahavoo tekitamiseks. Juba mõnepäevane Aatomiku väljarentimine kuus tasub teie kuise laenumakse. Kui suur on praegu keskmine vanduspension? 400 € ? 500 €?
Puhkust vajavatele paaridele (kes on sellise väikese majutuskoha põhiklientuur) maja rentides ei pea sa liigselt muretsema sellepärast, et midagi lõhutakse või lagastatakse – omast kogemusest võime kinnitada, et sellised kliendid oskavad üldjuhul sinu armastuse ja parima hoolega loodud keskkonda vääriliselt hinnata.
Maandage riskid – Aatomiku rendimaja aastane kindlustus maksab 120 eurot (võrdluseks – kui suur on sinu auto kasko?)
Selleks, et tänase päeva seisuga, saaks puhkemajas küsida ööpäevas renti 200/250 € on vaja täita mõned kindlad kriteeriumid. Nendest aga meie järgmistes blogipostitustes. Võttes arvesse meie antud soovitusi ja ostes Aatomik maja ning paigutades selle looduskaunile või muidu atraktiivsele kinnistule, soetate te endale kinnisvara, mis on sõltumata trendidest, alati nõutud ja likviidne! Pangalaen annab hoogu juurde Teie investeeringule!